Az antikoagulánsok gátolják a vér alvadását. Ezen tulajdonságuk hasznosnak bizonyult egyes súlyos kórképek (trombózis, embólia, súlyos trombolízis) kezelése esetén. Ugyanakkor a vér alvadékonyságának túlzott csökkentése esetén nő a vérzékenység kialakulásának kockázata (agyvérzés, hasüregi vérzés veszélye). Ha a csökkentés nem megfelelő mértékű, a kezelés nem éri el a kívánt hatást. Ezért fontos, hogy a vérhígító adagolása oly módon történjen, hogy a megfelelő terápiás hatást érje el, de a vérzés kialakulásának kockázata a lehető legkisebb mértékű legyen. A véralvadékonyság mérésére használt standardizált mértékegység az INR. Megfelelően beállított kezelés esetén az INR értéknek csupán a kívánt határok között kell ingadoznia.
Gyógyszeradagolás: naponta egyszer, este, kezelőorvosa ajánlása alapján
Az antikoagulánsok hatásmechanizmusa: indirekt módon, a K-vitamin gátlása révén hatnak. A Trombostop/Sintrom gyógyszerek 36-48 óra alatt fejtik ki hatásukat. A késői hatással a kezelés megkezdésekor és az adagolás változtatása esetén kell számolni. A gyógyszer 2 nap alatt fejti ki hatását. Az INR értékeket szigorúan ellenőrizni kell, a kezelés megkezdésekor gyakrabban, majd 4-6 hetente rendszeresen.
A K-vitamin a Trombostop/Sintrom ellenszere: mivel a Trombostop/Sintrom gátolja a K-vitamin prokoaguláns (véralvadást elősegítő) hatását, ezért a K-vitamin ezen gyógyszerek ellenszereként hat. A K-vitamin megtalálható bizonyos élelmiszerekben, illetve egyes bélbaktériumok is termelik. Mivel a szervezet K-vitamin tartalma folyamatosan változik, ezzel együtt az antikoagulánsok hatása is változó.
Antikoaguláns kezelés alatt ajánlott étrend: A szervezet K-vitamin tartalmát diéta idején is ajánlott viszonylag állandó szinten tartani. Ennek megvalósítására egy kiegyensúlyozott, egészséges étrendet kell követni, ám az élelmiszereket ne K-vitamin tartalmuk alapján válassza ki, inkább egy egészséges tápanyagokban gazdag, változatos diétát kövessen, egyen kisebb adagokat. Ha ezt betartja, nem szükséges teljesen kiiktatni bizonyos élelmiszereket!
Az alábbi élelmiszerek túlzott fogyasztása, a 100μg/100g-nál több K-vitamin tartalmuk miatt nem ajánlott:
- Csirke és sült csirkehús: 300μg/100g
Csirke szív: 720μg/100g
Szójaliszt: 200μg/100g
Karfiol: 167μg/100g
Édeskömény: 240μg/100g
Kelkáposzta: 817μg/100g
Csicseriborsó (száraz): 264μg/100g
Saláta: 130μg/100g
Lencse (száraz): 123μg/100g
Kelbimbó: 275μg/100g
Spenót: 335μg/100g
Brokkoli: 174μg/100g
Petrezselyem: 620μg/100g